PIWO – wydanie specjalne | projekt okładki

koncepcja | projekt graficzny | przygotowanie do druku

„PIWO” to książka Tomasza Kopyry. Prawdziwe kompendium wiedzy o tym szlachetnych trunku i piwnej rewolucji, której jesteśmy świadkami. Zaprojektowałem okładki do obu wydań, ale ten projekt okładki – do wydania specjalnego – jest moim pierwszym pomysłem.

Pracę nad pierwszym wydaniem rozpoczęliśmy jeszcze w 2016 roku. Wtedy to Tomek zwrócił się do mnie z prośbą o przygotowanie projektu okładki jego książki. Przygotowałem kilka szkiców w oparciu o to czego miała dotyczyć książka i w jaki sposób miała przedstawiać piwo. Chodzi tu o piwną rewolucję, piwo rzemieślnicze, piwo najwyższej jakości, trunek który się degustuje. Był pomysł, żeby na okładce pojawił się kształt sniffera – specjalnego szkła do piwa, podobnego do szkła do koniaku.

Pierwsze projekty nie spotkały się jednak z przychylnością wydawnictwa, ze względu na „zbyt ekskluzywny wygląd”. Obawiano się, że może to zniechęcić potencjalnych czytelników. Stąd pierwsze wydanie wygląda zupełnie inaczej.

Sprzedaż książki okazała się sukcesem i konieczny był dodruk, dodatkowo wzbogacony o nowy, spory fragment tekstu. Tym razem wydawnictwo zgodziło się na wykorzystanie pierwszej koncepcji i w ten sposób na półki księgarni trafiła ta czarno-złota okładka, z której jestem bardzo zadowolony.

Pomysł jest prosty

Poprzez zminimalizowanie elementów graficznych i wykorzystanie czerni i złota, chciałem pokazać wyjątkowość dobrego piwa. Zerwać z wizerunkiem kiepskiego piwa żłopanego gdzieś pod budką, czy kupowanego w promocji w ośmiopaku (dwa gratis).

Czerń, złoto i hot stamping

Kolory eleganckie, dobrze ze sobą kontrastujące. Właśnie ten kontrast podkreśliłem przez dobór papieru i techniki drukarskiej. Okładka jest z czarnego matowego papieru, natomiast nadruki wykonane są techniką hot stampingu (zwanego również termodrukiem lub hot printem). Jest to technika uszlachetniania druku polegająca na, z grubsza ujmując, wprasowaniu na gorąco folii w materiał zadrukowywany. Jest to bardo efektowne zwłaszcza przy złocie lub srebrze, ponieważ daje to efekt „lśniącego metalu”. Zastosowanie np. złotego koloru Pantone daje tylko lekko metaliczny efekt. Hot stamping tworzy niemalże lustrzaną powierzchnie bardzo dobrze odbijającą światło. I to właśnie daje efekt bardzo wysokiego kontrastu z matowym czarnym papierem.

Duże jednoelementowe litery i zarys sniffera przerysowany w wektorze ze zdjęcia sniffera załączanego do limitowanej edycji książki. Prostota i elegancja, ale bez bufonady. Dokładnie tak miało być.

projekt okładki

projekt okładki

projekt okładki

projekt okładki

projekt okładki

zuch
Obserwuj

zuch

Graphic designer at Zuchowe Studio
Maciej Mazurek - prywatnie mąż Karoliny oraz tata Szymona, Hani i Adasia. Uzależniony od kawy, którą próbuję zastąpić yerbą, w wyniku czego piję jedno i drugie. Uważam, że świat bez Pink Floydów byłby bardzo smutny. W 2009 roku wystartował blog zuchrysuje.pl z autorskimi komiksami - satyra na pracę w biurze. Od 2012 zacząłem pisać na moim drugim blogu - zuchpisze.pl o tym jak być facetem: tatą, mężem i geekiem naraz... Prowadzę również swoje własne studio graficzne Zuchowe Studio gdzie projektuje fajne rzeczy dla znanych marek i tych, które dopiero chcą być znane. W 2016 wszystkie moje aktywności połączyłem w jedną całość na ZUCH.media
zuch
Obserwuj