Trochę boimy się wybierać kolory. Większość osób ma problem z wyobrażeniem sobie jak może wyglądać kolor z małej próbki gdy znajdzie się na wszystkich ścianach. Dlatego zwykle wybiera się kolory bardzo neutralne, pastelowe, które w zasadzie nic nie wnoszą do wystroju. Na szczęście przez swoją nijakość nie mogą też za wiele zepsuć. A jednak oglądamy katalogi sklepów z meblami i tamtejsze aranżacje bardzo nam się podobają. To znaczy, że ciągnie nas do odważniejszych rozwiązań. Na więcej szaleństwa pozwalamy sobie w pokojach dzieci, co często kończy się kiczowatym szaleństwem. Jak zatem stworzyć klimatyczne i ciekawe wnętrze? Jak pomalować pokój dziecięcy, żeby odzwierciedlić zainteresowania naszych pociech unikając jednocześnie kiczu? Spróbuję nieco pomóc Wam w przyszłych wyborach. Oto kilka rzeczy które musicie wiedzieć.
Przy każdej przeprowadzce, przy każdym remoncie, stajemy przed tym samym dylematem: na jaki kolor pomalować ściany? Sprawa jest ważna, bo to ściany właśnie są największą częścią domu. Niektórzy próbują zakryć ściany meblami, ale zwykle – czy to w domu czy to w mieszkaniu – ścian mamy jednak więcej niż mebli. Kolory ścian mogą nadać klimat całemu pomieszczeniu, a odważniejsze akcenty sprawią, że nasze wnętrza będą niepowtarzalne. Temat jest dla mnie bardzo aktualny, bo właśnie musiałem wybrać farby do pomalowania wszystkich pomieszczeń w moim nowym domu.
1. To wasz dom. Wy macie się tu czuć dobrze.
Codziennie podejmujecie wybór dotyczący Waszego ubrania. Dobieracie krój i kolor. Poza skrajnymi przypadkami radzimy sobie z tym całkiem nieźle. Wiesz zatem jakie kolory lubisz, jakie wprawiają cię w określony nastrój. Masz podstawy, na których możesz oprzeć swoje wybory. Oczywiście po drodze pojawi się wielu „ekspertów”, którzy będą uważali, że to jest za ciemne, to za jasne, a dziewczynka musi mieć róż, a w ogóle to najlepiej wszystko pomalować na biało, bo biały pasuje do wszystkiego. Nie chcę przez to powiedzieć, żebyście nie słuchali żadnych rad. Można wysłuchać rad, ale najlepiej osób, które faktycznie się na tym znają. Raczej nie dalibyście się ubrać swojej starszej ciotce, więc nie sugerujcie się też ciocią zbytnio podczas remontu.
2. Poznaj psychologię kolorów
To może być kolejna porcja sugestii, które pomogą Ci podjąć ostateczną decyzję. Pewne barwy wpływają na nas w określony sposób. No, przynajmniej na większość z nas. I tak na przykład kolor niebieski dobrze się sprawdza w biurach i gabinetach. Ponoć ludzie w niebieskich pokojach są bardziej produktywni. Można rozważyć – dość odważnie – czerwone ściany w jadalni. Czerwony kojarzy nam się z miłością, owszem, ale też wzmaga apetyt. Różne odcienie lawendy pomogą nam ochłonąć i zrelaksować się w po ciężkim dniu pracy. Dlatego może to być dobry kolor do salonu. A może jednak beż, który jest również relaksujący? Tym bardziej, że beże łatwo kontrastować nadając wnętrzu bardzo ciekawy wygląd.
>> przeczytaj więcej o psychologii koloru.
3. Zasada 60-30-10
Myśląc o wyglądzie całego pokoju warto wspomóc się metodą 60-30-10. 60% pokoju zajmuje kolor główny – ściany. 30% to kolor wtórny i zwykle dotyczy on tapicerki mebli. 10% to jeden kolor, który będzie akcentem i możemy go osiągnąć poprzez ciekawe akcesoria (poduszki, abażur, obraz). Ta metoda to nie jest jakaś prawda objawiona, ale warto myśleć o pokoju jak o całości dopełniających się kolorów.
4. Nie bój się kontrastów.
Łatwo powiedzieć. Najprostszym sposobem żeby dobrać drugi kolor do głównego jest skorzystanie z koła kolorów:
Najbardziej kontrastują ze sobą kolory będące po przeciwnej stronie koła. Taki akcent kolorystyczny musi pozostać detalem. Można go użyć np. we wnękach okien, czy drzwi, można nim potraktować jedną ścianę lub jej fragment. Kontrasty nie muszą być oparte tylko o kolor. Ciekawsze połączenia uzyskamy jeśli będziemy kontrastować ściany np. w obrębie jednej gamy, dzięki różnemu nasyceniu lub jasności. Można w ten sposób łączyć np. ciemny niebieski z tym samym, ale mocno rozbielonym kolorem. Albo beż z dopełniającym go ciemnym brązem lub ciepłym szarym. Można kontrastować kolor zimny z kolorem ciepłym. Ja zdecydowałem się potraktować salon takimi kolorami:
Kolor dominujący to: C47 Finezyjny Opal – Magnat Ceramic
Kolor kontrastujący to: 559 Po Zmroku – Śnieżka Satynowa
Kolorem kontrastującym zostanie pomalowana tylko jedna ściana 35 metrowego salonu. Albo – bo to jeszcze ostatecznie nie rozstrzygnięte – tym kolorem zostanie pomalowana ściana, którą będzie obudowany kominek, a ten będzie w narożniku salonu.
Podobny układ mam obecnie w salonie w mieszkaniu i bardzo dobrze się w nim czuję. Nie widzę więc powodów, żeby to zmieniać.
5. Eksperymentuj
Bądź odważny. Niektóre pokoje wręcz proszą się o odrobiną szaleństwa i niecodziennego potraktowania. W moim domu taką kreatywną przestrzenią będzie mój gabinet. To moje królestwo, w którym będę spędzał sporo czasu. Tu będę projektował grafikę, tu będę pisał teksty, tu będę rysował komiksy. Przestrzeń musi być spójna z moją osobowością, musi być stymulująca, muszę chcieć tam codziennie przychodzić. Zatem:
Kolor dominujący to: C39 Naturalny Turkus – Magnat Ceramic
Kolor kontrastujący to: Magnat Style Beton, drobnoziarnisty tynk mineralny, który pozwala uzyskać efekt surowego betonu.
Kolor turkusowy jest specyficznym kolorem. W dużym wnętrzu chyba nie wyglądałby za dobrze, ale mój gabinet będzie miał 11m2. Zielono-niebieski turkus, pobudzający i kojący jednocześnie będzie miał dla przeciwwagi ścianę z surowego betonu (tu polecam przyjrzeć się ofercie Magnat, w której znajdziemy m.in. tynki mineralne i dekoracyjne masy akrylowe). Do tego meble z kolekcji Mio (VOX) i plakaty filmowe, m.in. 70x100cm ze „Strangers Things”. Całość zwieńczą panele podłogowe Vintage (VOX). Już nie mogę się doczekać.
6. Inspiruj się
Czerp całymi garściami z doświadczenia innych. Oglądaj katalogi, przeglądaj setki tysięcy zdjęć w internecie. Tam są już gotowe rozwiązania. Palety kolorów w konkretnych wnętrzach. Jeśli coś Ci się tam podoba, to dlaczego miałbyś nie powtórzyć tego u siebie? Oglądaj jak odważniejsze rozwiązania prezentują się w prawdziwych przestrzeniach. Możemy wpaść na połączenia, które nigdy by nam nie przyszły do głowy.
>> Np. tutaj – Pinterest – home color ideas
7. Uważaj na mity
Krąży wiele mitów dotyczących doboru kolorów. Mówi się np. żeby małe pomieszczenia malować na biało bo to je optycznie powiększy. No cóż, nie wiem czy powiększy, ale na pewno będzie biało i raczej nudno. Spróbuj zamiast żadnego białego pomalować jedną ścianę czy wnękę na bardzo mocny kolor. Kolor który krzyczy, który przyciąga wzrok. Efekt wow! pomoże małemu pokojowi bardziej niż biała farba.
8. Od ciemnego do jasnego
Ta zasada pochodzi z natury gdzie najniżej mamy barwy najciemniejsze – ziemia, później nieco jaśniejsze i żywsze – rośliny, a na koniec najjaśniejsze – niebo, chmury i słońce. Z reguły najlepiej czujemy się we właśnie tak skomponowanych wnętrzach. Przy czym warto zauważyć, że meble też się tu liczą. Podłoga, meble, ściany, sufit.
9. Od każdej reguły są odstępstwa
Ot, choćby od pkt 8. Ostatnio znajomy pomalował ściany w pokoju na biało, a sufit na granatowo. Można? Można. Wygląda to naprawdę nieźle.
Autorem zdjęcia i pokoju jest Janek Machyński z bloga: soczekpomaranczowy.pl
10. Wybierz kolory bezpośrednio z inspirującego zdjęcia
Przy pomocy prostego i ogólnie dostępnego programu komputerowego można stworzyć paletę barw z każdego zdjęcia jakie przyjdzie nam do głowy. Klimat obrazu, wspomnienie lata, ulubiony film – algorytm ubierze nam to w kilka kolorów. Jak? O tym napiszę jeszcze w tym tygodniu, bo to temat na osobny wpis.
>> PRZECZYTAJ DRUGĄ CZĘŚĆ: JAK POMALOWAĆ DZIECIĘCY POKÓJ, ŻEBY UNIKNĄĆ KICZU.
Pozdrawiam
Zuch
PS – partnerem wpisu jest producent farb Śnieżka i Magnat. Treść jest moja i jest subiektywna, a partner nie miał wpływu na jego kształt.
Fajne? Daj lajka i zostaw komentarz
- Lato zimą, czyli „zimowe” ferie na Gran Canarii - 20/02/2024
- Jak budować bliskość w związku? - 02/01/2024
- Rodzicielstwo w erze influencerów. Jak uczyć dzieci mediów społecznościowych? - 06/12/2023