Jakuba poznałem osobiście na tegorocznym Blog Forum Gdańsk, gdy mocno starał się zachować powagę podczas wywiadu z Demem (taki vloger i bloger). Choć już dużo wcześniej go znałem za sprawą Matura to Bzdura, którego jest twarzą, lecz jak sam twierdzi nie koniecznie głową. Filmy z kanału Matura to Bzdura były wyświetlane już ponad 41 milionów razy. Kuba na co dzień obnaża polską edukację przez pryzmat jej owoców – czyli maturzystów i studentów. Dziś przekonamy się jakimi dobrami kultury sam się karmi zaszywając się w domowych pieleszach. [more…]
3 ksiazki
„Ognisty Anioł” Waleryj Briusow – Fantastyczne dzieło historyczne umiejscowione w połowie XVI na terenach dzisiejszych Niemiec. Pewien ubogi rycerz udaje się celem przenocowani do gospody, gdzie w środku nocy budzą go wydobywając się zza ściany krzyki bezbronnej dziewicy, która to ujrzała Ognistego Anioła. To zaledwie pierwsze strony tej książki, a już przyprawiają o wypieki na policzkach. Co więcej, Briusow na pierwszych stronach dzieła informuje prowokująco, że ów książka to cudem ocalony XVI wieczny rękopis. Świat opisany został z tak zachwycającą precyzją, że niemieccy odbiorcy zaczęli żądać zwrócenia ich ojczyźnie oryginału. Taki rosyjsko-literacki prima aprilis.
„Wszystko za życie” Jon Krakauer – Historia życia Christophera Mcandlessa opisana przez amerykańskiego dziennikarza podróżującego jego śladami. Czytając tę książkę możemy zatopić się w świat młodzieńczych ideałów, a także romantycznych wizji podróżowania i wolności. Zadaje też pytanie czy warto, za cenę życia realizować swoje pasje? Książka idealna na zimowe wieczory.
„Agonia Trzeciej Rzeszy” Georges Blond – Książka jakich wiele bo opisuje ostatnie dni II wojny światowej. Spośród tysięcy pozycji wyróżnia ją to, że autor opisuje wydarzenia frontowe jakoby siedząc wraz z Fuhrerem kilkanaście metrów pod kancelarią rzeszy w bunkrze Hitlera. Dzięki niej możemy się dowiedzieć dlaczego Niemcy przegrali tę wojnę, czyja była to wina i co czuło niemieckie społeczeństwo, a także Niemcy zamieszkali w bunkrze pod Kancelarią Rzeszy w ostatnich godzinach wojny
3 filmy/seriale
„Most” reż. Booby Garabedian – Film krótkometrażowy produkcja polsko-czesko-amerykańskiej. Dobitna metafora relacja Bóg – Chrystus w dniu jego śmierci na krzyżu. Historia ma miejsce w czeskiej Pradze i osadzona jest we współczesnych czasach. Wyciskacz łez najwyższych, krótkometrażowych lotów.
„Bękarty Wojny” reż. Quentin Tarantino – Fascynuje mnie historia drugiej wojny światowej. Uwielbiam też filmy Quentina Tarantino. Wybór więc wydaje się być na wskroś oczywisty, a kiedy dodamy do tego bardzo dobrą grę aktorów, przede wszystkim Christophera Waltza, a także historię świata pisana ręką reżysera, powstaje arcydzieło!
„Family Guy” reż. Seth MacFarlane – Kontrowersyjny, przezabawny serial animowany dla dorosłych widzów, który w genialny sposób wyśmiewa stereotypy i przywary Amerykanów. Dla mnie pełni jednocześnie funkcję „odchamiacza” i lekkiej refleksji.
3 zespoły
Bon Iver – Czyli Justin Vernon to jeden z niewielu wykonawców których mogę słuchać zawsze, wszędzie, ile razy chcę i za każdym razem jest pysznie! Uważam, że płyta „Forever Emma, Forever Ago” napisana we większości w trzymiesięcznym odosobnieniu w opuszczonej chacie jest jedną z najlepszych płyt jaką kiedykolwiek usłyszał świat. Gorąco zachęcam!
Queen – wiecznie żywy i energetyczny. Przeboje nagrywane kilkadziesiąt lat temu mają w sobie ogromny uniwersalizm i elektryzujący wokal Freddyego Mercurego. Napisano już i jeszcze zostanie napisane na temat tego zespołu wiele, ale słowa nie oddadzą jego ogromu. Dlatego drogi czytelniku, nie czytaj, a słuchaj!
Fair Weather Friends – Na koniec coś świeżego, czyli polski zespół, który usłyszałem niedawno i który pozwolił mi uwierzyć w to, że polska scena muzyczna nie zgnije w zaścianku Europy, a wręcz przeciwnie. Polska scena muzyczna powinna koncertować na największych scenach świata i raczyć swoją nutą nawet najbardziej wybrednych słuchaczy Mandżurii. Szczególnie polecam pieśń o wdzięcznym tytule „Fortune Player”. Uwaga! Nie mylić wokalisty „z tym kolesiem” z Kings of Leon.
_____________________________________________________
Jakub Jan Jankowski – urodzony 23 października 1986 roku w Gdańsku. Obecnie mieszka i uczy się w Warszawie, studiuje na trzecim roku Socjologii ze specjalizacją animacja kultury w Collegium Civitas.
Prezenter, scenarzysta, współtwórca programu Matura to Bzdura oraz prowadzący program rozrywkowo-edukacyjny Nokaut.TV. Jakub jest również współtwórcą projektu edukacyjnego NaszaNauka.pl, który skupia nauczycieli tworzących podręczniki interaktywne pozwalające uczniom na szybsze i łatwiejsze przyswajanie wiedzy. Uczestnik oraz prelegent wielu konferencji poświęconych tematyce social media/reklama/marketing, m.in.: Blog Forum 2012, MediaFunLab, Szczecin Aloud;
Przez wiele lat był aktorem teatru „Bezpośrednik-uff „, z którym zebrał wiele wyróżnień m.in.: I Nagroda oraz Nagroda Publiczności na Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym SOFFT za spektakl „Folwark Królewski”;
Od lat pasjonuje się językiem rosyjskim oraz kulturą Rosji. Jego największym marzeniem pozostaje podróż koleją transsyberyjską.
- Lato zimą, czyli „zimowe” ferie na Gran Canarii - 20/02/2024
- Jak budować bliskość w związku? - 02/01/2024
- Rodzicielstwo w erze influencerów. Jak uczyć dzieci mediów społecznościowych? - 06/12/2023