ZUCH Jak być facetem: tatą, mężem i geekiem naraz ✍ blog i komiksy
  • blog
  • komiks biurowy
  • komiks rodzinny
  • wideo
  • o mnie
  • współpraca/kontakt
  • portfolio
  • blog
  • komiks biurowy
  • komiks rodzinny
  • wideo
  • o mnie
  • współpraca/kontakt
  • portfolio

Dlaczego lubimy blogi parentingowe, czyli o roli przyjaźni

10/03/2016  |  By Karolina Mazurek In Zuchbiektywnie
dlaczego-lubimy-blogi-parentingowe-czyli-o-przyjazni_T

Uwielbiam pracę w szkole ze względu na możliwość obserwacji i wyciągania wniosków. Ostatnio dużo myślę na temat roli i wagi przyjaźni jednopłciowych w naszym życiu. Obserwuję jak wielkie znaczenie ma ona w okresie naszego dzieciństwa i jak często zostaje zapomniana w dorosłym życiu.

Małe dziewczynki mają najlepsze przyjaciółki albo marzą o tym, żeby je mieć. Moja 5-latka z dumą opowiada o swoich relacjach z koleżankami z grupy, chłopcy w jej historiach istnieją incydentalnie, stanowią margines wydarzeń. Pierwsze lata życia spędzone w towarzystwie starszego brata w żaden sposób nie zmieniły jej podejścia. Od momentu pójścia do przedszkola jej codzienność została zdominowane przez dziewczęce zabawy i towarzystwo innych dziewczynek. Podobnie jej brat, który od początku preferował męskich kompanów zabaw i ignorował istnienie drugiej płci 🙂 Patrząc na inne grupy klasowe widzę to bardzo wyraźnie – zależy nam na spędzaniu czasu w  towarzystwie przedstawicieli naszej płci. Ale widzę też inne zjawisko – jako dorośli małżonkowie/partnerzy często porzucamy relacje z kobietami/mężczyznami na rzecz poświęcenia się pracy i rodzinie. Wydaje mi się, że to duży błąd.

Pierwsze dziecko

Bardzo dobrze pamiętam czas po urodzeniu pierwszego dziecka. Mój synek był w zasadzie pierwszym niemowlęciem jakie trzymałam na rękach. Nie miałam młodszego rodzeństwa, nie przepadałam za dziećmi innych ludzi, nie interesowałam się tym tematem. W czasie ciąży wspierałam się książkami, nie przeczesywałam internetu, bo nie było wtedy tak wielu fajnych stron i społeczności parentingowych. Moja mama czy teściowa nie stanowiły dla mnie wiarygodnego źródła informacji, ponieważ ich poglądy i zalecenia dotyczące niemowląt pochodziły z okresu PRL-u, gdzie przykładowo odradzano karmienia piersią po porodzie, itp. Poza tym mieszkały i pracowały w innym mieście. Po przybyciu z noworodkiem do domu poczułam się bardzo samotna i bezradna. Oczywiście miałam męskie wsparcie, ale jednocześnie miałam też poczucie jakiegoś braku zrozumienia tego co przechodziłam. Na szczęście w tamtym okresie zaczęłam się przyjaźnić z pewną grupą mądrych kobiet i matek, które przekazały mi mnóstwo rad dotyczących opieki, wsparły w kryzysowych sytuacjach i znalazły czas na to, aby mnie wysłuchać. Wierzę, że to dzięki nim udało mi się ten trudny czas przejść w zasadzie bezboleśnie i do dzisiaj dobrze go wspominam.

Pokoleniowa dziura

Zmiany systemowe i postęp naukowy zniszczyły przekaz pokoleniowy i naturalne więzi w obrębie jednej płci. Wielu dorosłych nie ma czasu ani chęci na spotkania w damskim lub męskim gronie. A jeśli już mają one miejsce to zwykle ograniczają się do wspólnego imprezowania z ludźmi w podobnym wieku. Faceci imprezują osobno, kobiety osobno, ale nie dla wsparcia, ale żeby uciec.

Zaglądamy na blogi parentingowe szukając wsparcia i poczucia społeczności z innymi matkami i ojcami. Mamy wewnętrzną potrzebę porozmawiania z osobami, które przeżywają w podobny jak my sposób. Poszukujemy porad ludzi bardziej doświadczonych, bo w codziennym życiu nie otrzymujemy ich zbyt wiele od starszych od nas.

Idealna szkoła

W mojej idealnej szkole proporcje pomiędzy ilością uczących mężczyzn i kobiet byłyby równe. Przytłacza mnie feminizacja tego zawodu, uważam, że brak facetów wśród nauczycieli niweluje ilość męskich wzorców i możliwość czerpania z ich doświadczeń. Zwłaszcza, że w polskich domach bardzo często w relacjach z dziećmi dominują matki. A przecież przyjaźń damsko-damska czy męsko-męska powinna dotyczyć nie tylko uczniów, ale też nauczycieli i uczniów. Oczywiście w mojej idealnej szkole 🙂

Babska przyjaźń

Bardzo lubię filmy o babskiej przyjaźni takie jak Smażone zielone pomidory czy Stalowe magnolie. Wzruszająco pokazują one kobiece relacje poddawane rozlicznym próbom. Podkreślają one także to, że przyjaźń w obrębie tej samej płci zapewnia bezpieczne miejsce do dzielenia się życiowymi doświadczeniami jako kobiety i jako mężczyźni. Kto inny jak nie druga kobieta potrafi w pełni zrozumieć troskę o wynik mammografii, pragnienie bycia w ciąży, kłopoty w relacji z facetem. To wielki dar wiedzieć, że widzisz podobnie jak druga osoba, to niezwykła przyjemność być w pełni zrozumianą, to radość z przebywania w beztroskim towarzystwie kogoś, przy kim można bez obawy opuścić gardę. Przyjaźń jest bardzo ważna, bez niej nasze dorosłe życie jest wybrakowane.

Przyjaźń to nieustanna praca

I na koniec chcę jeszcze jasno podkreślić – prawdziwa przyjaźń to nie sielanka. Relacja z drugą osobą musi być karmiona, strzeżona i musimy o nią walczyć. Dlatego tak często jej brakuje w naszym dorosłym świecie. Po prostu zwyczajnie odpuszczamy. Nie dzwonimy, nie spotykamy się, zapominamy. Zawsze mamy coś ważniejszego na głowie, wiadomo praca, stres, dzieci. Ja również w taki sposób zmarnowałam kilka ważnych dla mnie relacji, po prostu zwyczajnie się rozmyło. Patrząc na dzieciaki w szkole widzę jednak, że warto walczyć o przyjaciół. Obecne przyjaźnie staram się pielęgnować i traktować priorytetowo. Spotykamy się, gadamy, śmiejemy się i płaczemy. Piszemy rano wspierające smsy, kiedy u jednej z nas dzieje się ważne rzeczy. Podrzucamy sobie dzieci. Przynajmniej raz w roku wyjeżdżamy na samotny babski wypad na odludzie i przez cały weekend wyłączamy się na rozmowy z innymi, aby cieszyć się naszą relacją. Zawsze wracam wzmocniona i z naładowanymi bateriami. I cieszę się, że podjęłam wysiłek zatroszczenia się o to, aby mieć przyjaciół 🙂

pozdrawiam

Karolina

komentarze
  • About
  • Latest Posts
Karolina Mazurek
Karolina Mazurek
Dyrektorka at Chrześcijańska Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące im. Króla Dawida w Poznaniu
Prywatnie żona Macieja oraz mama Szymona, Hani i Adasia. Zawodowo od zawsze związana z edukacją. Po uzyskaniu tytułu doktora na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza podjęła pracę w Chrześcijańskiej Szkole Podstawowej i Liceum Ogólnokształcące im. Króla Dawida w Poznaniu jako nauczycielka, wychowawczyni oraz lider zespołu nauczycielskiego. Dziś jest dyrektorką wszystkich podległych placówek łącznie z przedszkolem i Edukacją Domową. Promuje edukację skupiającą się na rozwoju ucznia. Przeciwniczka panującej w polskiej edukacji „testokracji”.
Karolina Mazurek
Latest posts by Karolina Mazurek (see all)
  • Nasze dzieci toną w ciszy – koszmarny efekt zdalnego nauczania - 18/02/2021
  • Małżeństwo bliskości zaczyna się od przebaczenia - 06/02/2021
  • Pies i małe dzieci czyli czy warto i co trzeba przemyśleć - 07/08/2019
Previous StoryCzy masz plan na siebie
Next StoryStrażnicy Galaktyki – kto to w ogóle jest?

Co u mnie przeczytasz:

ZUCHBIEKTYWNIE
Ogólne przemyślenia na temat kondycji świata.

JAK BYĆ OJCEM
Garść subiektywnym porad na zasadzie – u mnie działa.

MAŁŻEŃSTWO
Wierzę w małżeństwo. Staram się żeby moje było jak najlepsze.

ZUCH W PRACY
Jestem freelancerem od 2012 roku. Dzielę się moim doświadczeniem.

DZIECI I TECHNOLOGIA
Technologia i media społecznościowe w życiu naszych dzieci.

EDUKACJA
Edukacja nie musi być nudna, a co najważniejsze – może być skuteczna.

ZUCH BUDUJE DOM
Zbudowałem dom. Od zera. Budowa, wystrój, ogród. Po mojemu.

ZUCH GEEK
Gwiezdne Wojny, superbohaterowie, planszówki i komiksy.

ZUCH TO SAM – DIY
Kilka rzeczy, które można zrobić własnoręcznie.

Co u mnie zobaczysz:

KOMIKS BIUROWY
Z pracy w biurze, to można się tylko nabijać.

KOMIKS RODZINNY
Życie rodzinne z przymrużeniem oka.

Zuchowy Fejs

Facebook

ZUCH rysuje na sprzęcie od:

Spokój blogowania zapewnia:

hosting

Zuchowy fejs

Facebook

Popularne wpisy

  • czy-znasz-swoje-dziecko_TM
    Czy znasz swoje dziecko? Test, który może pokazać, że nie bardzo.
  • 13 powodów
    13 powodów żeby się zabić
  • Ucz córkę odwagi
    Ucz córkę odwagi, nie perfekcji
  • wychowujemy-przegranych_T
    Wychowujemy przegranych
  • wywal-żonę-z-domu_T
    Wywal żonę z domu

Wszystkie teksty i komiksy objęte są prawami autorskimi. Zabronione jest ich kopiowanie w części lub całości bez wiedzy i pozwolenia autora.