Jednym z najprostszych sposobów na chwilę ciszy w domu jest kolorowanka. Każdy to wie. W końcu nie bez przyczyny w każdym kiosku czy księgarni możemy kupić najróżniejsze kolorowanki. Wydawać się może, że jest to sprawa oklepana i opisana z każdej strony, że tamat jest już zamknięty. Jednak odkryłem, że można tu tchnąć jeszcze trochę życia.
Kolorowanki można zrobić samemu, albo najlepiej z dziećmi. Już słyszę Wasze głosy, że łatwo powiedzieć, ale przecież nie każdy potrafi rysować. No nie każdy. Dlatego sposób, o którym chcę opowiedzieć nie wymaga żadnego talentu. W zasadzie nawet nie bardzo wymaga Waszego udziału. Najlepszym punktem tego przedsięwzięcia jest fakt, że niemal całą pracę możemy scedować na dziecko. How cool is that?!?
Wspomożemy się prostym i darmowym programem komputerowym, wykorzystującym symetrię. Sposób działa – przetestowałem go na mojej córeczce. Hania zawłaszczyła sobie mój komputer, rysowała zawzięcie, a później równie zawzięcie zmuszała koleżanki do kolorowania jej wydrukowanych dzieł. Nawet sobie nie wyobrażacie jak przekonująca potrafi być zdeterminowana sześciolatka. Choć w sumie jeśli oglądaliście Ojca Chrzestnego, to mniej więcej wiecie czym jest „propozycja nie do odrzucenia”.
Ale do rzeczy.
Nie musicie mieć super komputera, nie musicie mieć tabletów graficznych. Tak naprawdę jedyne co musicie mieć, to jakiś tam działający komputer oraz drukarkę – jak nie w domu, to w pracy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Także ten… Potrzebujemy też odpowiedniego programu, ale tak jak wspomniałem: jest za darmo i jest prosty.
SketchBook (mac, win, iOS, android) – jest w wersji darmowej i płatnej (pro). Na potrzeby chwili interesuje nas tylko wersja darmowa. Tak swoją drogą, to poza kolorowankami dziecko, czy my, możemy sobie w SketchBook trochę porysować. Dlaczego ten program? W zasadzie bez szczególnego powodu. Po prostu kiedyś sobie zainstalowałem, a niedawno razem z Hanią zaczęliśmy robić na nim kolorowanki. Ale teraz skupmy się na przycisku symetrii, o tu:
Pojawi nam się pionowa linia, która wyznacza oś symetrii. Wybieramy sobie jakieś narzędzie do rysowania. I tu poznańska podpowiedź: jeśli będziecie to drukować w domu, to wybierzecie cienki rysik, np. ołówkowy – zużyjecie mniej tuszu w drukarce. Jeśli drukujecie w pracy, to nie ma to znaczenia ¯\_(ツ)_/¯
Teraz po prostu rysujcie, bazgrajcie, bawcie się:
To co narysujecie z jednej strony, pojawi się z drugiej. Nie będę Wam mówił co macie rysować, popłyńcie w Waszej wyobraźni. Tylko podpowiem, że dobrze jest gdy rysunek ma dużo osobnych, mniejszych pól, które można pokolorować. Więcej zabawy dla kolorującego.
Fajne, co nie? To teraz ważna część: oddajcie komputer dziecku. Bo to jest zabawa dla niego, a nie dla Ciebie. Ja wiem, że fajne, ale jednak jesteś rodzicem, więc bez dyskusji. Po prostu oddaj komputer.
Ok, dziecko sobie rysuje, tworzy. Już nie jest odtwórcą, ale jest twórcą, a to brzmi dumnie. To dla dzieci bardzo ważne, bo one w zasadzie tylko wykonują polecenia, kolorują, dokończają szlaczki, itp. Jednak jak każdy człowiek, chcą mieć realny wpływ na rzeczywistość i coś stworzyć. Niech się bawią. Najlepsze – według dziecka, nie według Ciebie – wydrukujcie. Możesz pomóc, przed wydrukowaniem, podpisać pracę. Wtedy podpis będzie bardziej zawodowy, bo wydrukowany.
Takie własne kolorowanki sprawiają wiele frajdy w jesienno-zimowe wieczory. Ponadto dzieci mogą podzielić się nimi ze swoimi rówieśnikami. A w świecie sześciolatków, to jest naprawdę cool i dostaje się 100 punktów do lansu.
pozdrawiam
Zuch
PS – oczywiście istnieje wiele innych programów i aplikacji gdzie można rysować symetryczne obrazy. Symetria może mieć wiele osi, a tworzone obrazki jeszcze bardziej „kalejdoskopowe”. Jeśli znasz takie darmowe programy, to proszę podziel się tą wiedzą w komentarzu.
<h4>Fajne? Daj lajka i zostaw komentarz<i class=”fa fa-arrow-down”></i></h4>
- Lato zimą, czyli „zimowe” ferie na Gran Canarii - 20/02/2024
- Jak budować bliskość w związku? - 02/01/2024
- Rodzicielstwo w erze influencerów. Jak uczyć dzieci mediów społecznościowych? - 06/12/2023