Niezależnie od tego czy jesteś jednoosobową działalnością, czy zatrudniasz ludzi, czy jesteś na etacie, czy jeszcze w ogóle nie pracujesz, obowiązuje taka zasada – jak się nie rozwijasz, to się zwijasz.
Nie można stanąć w miejscu, ale też nie chodzi o to żeby wiecznie być w biegu. Chodzi o rozsądny rozwój. Problem polega na tym, że rozwój, nawet nie rozsądny, ale po prostu rozwój, nie jest dla nas czymś naturalnym. Całe dekady komuny, archaiczny program nauczania i brak zdrowego ideału przedsiębiorcy wpływa na to, że jako społeczeństwo raczej pracy unikamy. A jeśli już pracujemy, to bardzo często idziemy jak słoń. Toczymy się dopóki nie pojawi się przeszkoda, która nas zatrzyma.
Nie chcemy się uczyć, nie chcemy wprowadzać zmian, nie chcemy poświęcać czasu na rozwój, który zaowocuje w przyszłości. Tak ogólnie. Młodsze pokolenie ma tych chęci więcej, ale znowu: jak się uczyć? gdzie się uczyć? skąd czerpać wiedzę?
Szarlatani
Do garnuszka problemów dorzuciłbym pewne zniechęcenie wynikające z rozplenienia się szkodliwej szarlatanerii. Pseudo kołcze i specjaliści od niczego. Ludzie w najlepszym wypadku nieskuteczni, a niestety często wręcz szkodliwi. To mocno obniża zaufanie do pracy nad rozwojem osobistym, rozwojem kompetencji, nauką o produktywności, o mechanizmach wolnorynkowych, o marketingu, itp, itd.
Co dalej?
Wielu z nas dochodzi do momentu gdy – tak jak ja – ma swoją działalność gospodarczą, zarabia już jakieś pieniądze, jest powiedzmy ok, ale co dalej? W którymś momencie zorientowałem się, że nie bardzo wiem co robię. Ok, znam się na rzeczach, które wykonuję w ramach zleceń: jestem sprawnym grafikiem i dtp’owcem, nieźle radzę sobie z paskami komiksowymi, a i bloguję całkiem całkiem. Robię jeszcze kilka innych rzeczy i to potrafię. Ale to są usługi, które świadczę. To nie jest prowadzenie biznesu.
✅ Przeczytaj mój tekst: Podręcznik freelancera – od czego zacząć
Żeby być sprawnym grafikiem nie muszę mieć firmy, mogę pracować u kogoś. Firma to coś o wiele więcej niż tylko sama usługa, czy produkt, który oferujemy. Firma to organizacja, zarządzanie, finanse, marketing, promocja, wizja, inwestowanie, rozwój i można by jeszcze wymieniać.
Potrzebujemy wiedzy
Żeby to wszystko ogarnąć, albo w odpowiednim momencie cześć rzeczy prawidłowo delegować, potrzeba wiedzy. Dzisiaj jest dobrze, ale co będzie za rok? Za pięć lat? Zwróćcie uwagę choćby na ilość pracy, którą wykonujecie, na czas jaki to Wam zajmuje. Na początku wiadomo – trzeba przycisnąć, pracować więcej, żeby biznes się rozhulał. Problem polega na tym, że bardzo bardzo często, mimo upływu lat firma cały czas jest w tym „okresie rozhulania”. Pracujemy coraz więcej zamiast coraz mniej. Wypruwamy sobie flaki, zamiast zwiększać dochód zmniejszając jednocześnie ilość pracy, którą musimy na to poświęcić. Chodzi ostatecznie o to, żeby pracować tyle ile chcę, a nie tyle ile muszę.
Wiecie – można pracować mniej, a zarabiać więcej.
Ha! Łatwo powiedzieć. Fakt, łatwo. Dlatego mówię. Ale mówię to też dlatego, że widzę po znajomych bliższych lub dalszych, że można.
Po tym może nieco przydługim wprowadzeniu przejdę do meritum, którym jest czerpanie wiedzy.
Ja nie próbuje udawać eksperta od biznesu. Parę rzeczy wiem, bo je przepracowałem, ale chyba najważniejszą rzeczą jaką wiem, jaką odkryłem, jest to jak, tak naprawdę, mało wiem. Muszę się uczyć. Muszę się uczyć od praktyków, od ludzi, którzy sami prowadzą biznesy i którzy przerobili już to co jest przede mną.
Podcasty biznesowe – i co to w ogóle są podcasty
Dlatego bardzo chciałbym Wam polecić biznesowe podcasty jaką świetną formę zwiększania wiedzy.
Ok, nie wszyscy muszę wiedzieć co to podcast. W skrócie, to coś w stylu audycji radiowej, tylko że bez radia 😃 Podcasterzy, tak jak blogerzy, czy youtuberzy, publikują treści, tylko że w formie audio. Można to sobie słuchać z komputera czy telefonu, kiedy się chce i ile się chce.
Jak słucham podcastów
Ja osobiście słucham podcastów niemal wyłącznie z telefonu, głównie w samochodzie, ale też przy różnych pracach domowych. Odwożę dzieci do szkoły, a gdy wracam mam te 15-20 minut gdzie słucham podcastu. Jadę po nich popołudniu do szkoły – słucham podcastów. Odkurzam – słucham podcastów. Przekopuję ogród – słucham podcastów. Biegam – no nie biegam ostatnio, ale gdy biegałem, to słuchałem podcastów. Podcastów lub audiobooków. Ale ostatnio głównie podcasty.
Nie mam za wiele czasu, więc łapie te właśnie momenty i je produktywnie wykorzystuje.
Chcę Wam też polecić kilka podcastów, które słucham regularnie i które uważam za dobre i wartościowe. Jest ich oczywiście o wiele więcej, więc jeśli znacie jeszcze coś dobrego to piszcie w komentarzach. Tylko proszę, żeby to były rzetelne podcasty, a nie jakaś szarlataneria, marketing przez osmozę, czy pseudomotywacyjny bełkot.
Zatem (kolejność taka jaka mi się wyświetliła na telefonie):
Mała Wielka Firma
Autor: Marek Jankowski, wcześniej podcast współprowadził też Paweł Tkaczyk.
➡ LINK
MWF wspiera przedsiębiorców w prowadzeniu działalności gospodarczej. Osoby zakładające firmy zwykle znają się na swojej branży. Stylista otwiera salon fryzjerski, ciastkarz – cukiernię, a anglista – szkołę językową. Ale do prowadzenia biznesu potrzeba innych umiejętności. Mała Wielka Firma pomoże ci je odkryć i rozwinąć.
Więcej Niż Oszczędzanie Pieniędzy
Autorem: pewnie dobrze Wam znany Michał Szafrański z bloga jakoszczedzacpieniadze.pl
➡ LINK
Podcast “Więcej niż oszczędzanie pieniędzy” (WNOP) to specjalna audycja, w której Michał wspólnie z gośćmi poruszają tematy niekoniecznie związane z oszczędzaniem. Przykładowe tematy obejmują: inwestowanie, rozwój osobisty i szeroko rozumiane dobre życie.
Z Pasją O Mocnych Stronach – near perfect performance
Autor: Dominik Juszczyk.
➡ LINK
W tym podcaście usłyszysz o tym, jak odkrywać swoje talenty, budować mocne strony i jak z nich korzystać w codziennym życiu – w komunikacji z bliskimi i współpracownikami, w budowaniu zespołów, rozwijaniu się, w byciu bardziej efektywnym i produktywnym. Tutaj mowa o talentach w ujęciu Gallupa.
Taka ciekawostka – niebawem (nie wiem jeszcze kiedy dokładnie) będę gościem podcastu Dominika i bardzo się z tego powodu cieszę.
Moje zuchowe mocne strony (po teście Gallupa):
ODKRYWCZOŚĆ, KOMUNIKATYWNOŚĆ, INTELEKT, ZBIERANIE, MAKSYMALISTA.
Menedżer Plus
Autor: Mariusz Chrapko.
➡ LINK
Podcast Menedżer Plus opowiada o tym, jak zwinnie zarządzać sobą i biznesem. Znajdziecie w nim praktyczne narzędzia oraz usłyszycie o współczesnych trendach w zarządzaniu i przywództwie. Poznacie ciekawych ludzi. Dostaniecie nowe pomysły i inspiracje. Audycja przeznaczona jest dla wszystkich liderów, menedżerów oraz członków zespołów projektowych, którym zależy na własnym rozwoju. Tematy, które porusza to: praktyka zarządzania, przywództwo, agile, praca zespołowa, coaching, produktywność, zarządzanie zmianą i zwinna transformacja.
W między czasie słuchałem jeszcze kilku podcastów, ale te słucham regularnie i te subskrybuje. Nie wszystkie tematy mnie interesuję, albo nie koniecznie dziś, ale ogólnie dzięki nim zawsze mam coś wartościowego do słuchania.
Jest sporo o produktywności, o motywacji, ale też o konkretnych regułach marketingu, ekonomii, czy public relations. Jest o tym jak znani Wam pewnie polscy przedsiębiorcy dochodzili do tego co mają dziś, co zrobili dobrze, gdzie się pomylili, itp.
Kończąc – bardzo polecam te podcasty i podcasty ogólnie rzecz biorąc. Jest to fajne źródło wiedzy, które dobrze wypełnia luki czasowe, które mamy.
Aha – niektórzy mówią, że nie potrafią słuchać podcastów, że nie potrafią się skupić, itd. To ja powiem tylko tak: kiedyś nie umiałeś jeździć na rowerze, ale się uczyłeś i nauczyłeś. Więc nie poddawaj się.
Jeszcze ważna informacja dla moich czytelników z Poznania i Krakowa – te podcasty można odsłuchać za darmo.
pozdrawiam
ZUCH
- Lato zimą, czyli „zimowe” ferie na Gran Canarii - 20/02/2024
- Jak budować bliskość w związku? - 02/01/2024
- Rodzicielstwo w erze influencerów. Jak uczyć dzieci mediów społecznościowych? - 06/12/2023