ZUCH Jak być facetem: tatą, mężem i geekiem naraz ✍ blog i komiksy
  • blog
  • komiks biurowy
  • komiks rodzinny
  • wideo
  • o mnie
  • współpraca/kontakt
  • portfolio
  • blog
  • komiks biurowy
  • komiks rodzinny
  • wideo
  • o mnie
  • współpraca/kontakt
  • portfolio

Czy masz plan na siebie

09/03/2016  |  By ZUCH In Zuch w pracy
plan-na-siebie_T
Będąc dziećmi zadajemy tysiące pytań. Wylatują one jak pociski z karabinu maszynowego. Pytamy o wszystko: o świat, o ludzi, o abstrakcje, a także – o nas samych. Z czasem to niestety zanika. Przestajemy pytać, przestajemy być ciekawi. Co gorsze – przestajemy również zastanawiać się nad sobą samym. Jesteśmy, trwamy, płyniemy z prądem życia.

Proza życia. Hasło powtarzane jako wymówka tak często, że nawet się nad nim nie zastanawiamy. Proza życia jest jak tory kolejowe, a my jak ten pociąg jedziemy. Ale przecież jedziemy do przodu, więc chyba fajnie, co nie? No właśnie nie, bo w życiu po prostu nie da się inaczej jechać jak do przodu. Nie oznacza to jednak rozwoju, a – mówiąc brutalnie – konsekwentne zbliżanie się do ostatniej stacji.

Nie chcę uderzać w jakieś melancholijne tony, nie jest to moją intencją. Chcę tylko nakreślić pewien obraz. Obraz pułapki w jaką wpadamy. Mijają dni, miesiące, lata, a my cały czas jedziemy tym samym torem i nic się nie zmienia.

Do czego dążę

Chodzi mi o to żeby spróbować się co jakiś czas zatrzymać i zadać sobie odrobinę trudu na analizę własnej sytuacji. Zapytać się siebie gdzie jesteśmy? Co chcemy robić? Co zrobiliśmy? Co możemy zrobić? Jaki mamy plan dla siebie? Czy w ogóle go mamy? Bo wiecie, brak planu, to piękny plan na porażkę.

W zeszłym roku miałem przyjemność wygłosić prelekcje otwierającą Blog Conference Poznań. Zapytałem wtedy blisko trzystu osób na sali czym różni się przeciętny człowiek od papieru toaletowego? Specjalnie przekornie. Odpowiedzią było to, że papier toaletowy, nawet papier toaletowy, ma jakiś plan, ma strategię, ma brand. A my nie.

Idziemy do przodu

Czy starając się o pracę, czy o awans. Czy chcąc być na swoim, albo swoje już rozwinąć, potrzebujemy planu dla samego siebie. Zawsze to powtarzam: potrzebujemy chwili, godziny, dwóch, żeby usiąść z notesem, ołówkiem i pomyśleć. Pomyśleć i ułożyć plan. To nie musi być super szczegółowa rozpiska każdego naszego dnia i każdej naszej aktywności. Wystarczy nakreślić ogólne ramy, a często wystarczy po prostu rewizja aktualnej sytuacji żeby wnioski nasunęły się same.

Chciałbym polecić jako pomoc merytoryczną trzy książki, które mi się spodobały przez ostatnie lata. Oczywiście do każdej można się z czymś przyczepić, więc absolutnie nie traktujcie tego jak prawd objawionych. To są pomoce.

„Zakamarki Marki” Pawła Tkaczyka. Książka która traktuje o marce, o tym jak ją budować. Można te proste porady odnieść do siebie, żeby zdefiniować niektóre swoje ruchy i kierunek rozwoju. Proste zasady budowania marki w marketingu sprawdzają się i życiu zawodowym. Książka krótka, prosta i przyjemna. Warto. Tak myślę, że chyba od czasu tej lektury zacząłem myśleć o sobie i o tym co robię w jakimś planowym ujęciu. Dla niektórych może to być oczywiste, ale z doświadczenia wiem, że dla większości są to rzeczy odkrywcze.

zakamarki-marki-rzeczy-o-ktorych-mogles-nie-wiedziec-zapomniec-lub-pominac-podczas-budowania-swojej-marki-b-iext3791778

„Jesteś Marką” Joanny Malinowskiej-Parzydło. Ta pozycja traktuje dokładnie o marce osobistej, bo każdy jest jakąś marką. Panią Joannę lubię i szanuję, jednak muszę to powiedzieć, że styl pisania jest dla mnie hmmm… zbyt miękki. Nie mniej jednak merytorycznie bez zarzutu. Generalnie w tej tematyce dość ciężko jest uniknąć takiego coachowskiego tonu – tonu, którego nie znoszę. Tutaj trochę tego jest, ale tak jak wspomniałem, to tylko pewne aspekty formy, która być może nie podoba się tylko mi. Pomijając to, dostajemy solidny kawał wiedzy i zachęty do rozmyślań nad sobą. Tu pojawiają się te pytania, o których wspominałem na początku wpisu. Co robimy? Po co robimy? Jak i dla kogo? Oczywiście są dokładniejsze i jeśli się nad nimi pochylimy możemy dość precyzyjnie określić plan dla siebie. A to jest bardzo, bardzo pomocne.

jestes-marka-jak-odniesc-sukces-i-pozostac-soba-b-iext28633606

„Książka do przeżycia” Toma Chatfielda. Ta książka wpadła mi w ręce stosunkowo niedawno. Cały czas ją przeglądam. No właśnie – przeglądam. Ale zanim zacznę pisać co mi się podoba, napiszę tylko, krótko co mi się tej książce nie podoba (bo tego jest bardzo mało). Otóż bardzo nie podoba mi się tytuł. Nie jest to zabawa tłumacza, a inwencja autora. Tym samym wpisuje się w nurt różnych książek dla nastolatek. Zrzućmy na to zasłonę milczenia, bo książka jest naprawdę ciekawą pozycją. To co rzuca się od razu w oczy, to jej oprawa graficzna, która jest genialna. Każda rozkładówka jest inna, inaczej zaprojektowana. Zabawa typografią jest tu bardzo udana. Dlatego właśnie tę książkę się przegląda. Nie lecimy ciurkiem, tylko po trochu, po kilka stron. Żeby było jasne – nie jest to podręcznik, nie jest to akademickie mięcho. To prosty i przyjazny poradnik służący zatrzymaniu się na chwilę w tym naszym zabieganym życiu. Zatrzymaj się, zastanów się – o to tu chodzi.

Ksiazka.do.przezycia

Mamy takie trzy książki, bardzo różne książki. Nie namawiam nikogo do zakupu, tylko sugeruję co może być pomocne, jeśli chcielibyśmy skutecznie zastanowić się nad swoim życiem zawodowym. Często wbrew pozorom jest to nam bardziej potrzebne niż się wydaje. Potrzebujemy planu, potrzebujemy perspektywicznego spojrzenia.

Zachęcam do dyskusji, bo pewnie macie jakieś fajne doświadczenia w temacie.

pozdrawiam
Zuch

Cześć! Podobał Ci się tekst? Znalazłeś tu ciekawą radę, albo dobrą rozrywkę? Świetnie, staram się żeby mój blog był wartościowym miejscem. Jeśli chcesz, możesz mi się odwdzięczyć i „postawić mi kawę” 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

  • About
  • Latest Posts
ZUCH
Obserwuj
ZUCH
Szef i projektant at BUKEBUK – Self-publishing
Maciej Mazurek – prywatnie mąż Karoliny oraz tata Szymona, Hani i Adasia. Zawodowo od zawsze związany z projektowaniem graficznym i mediami społecznościowymi. Właściciel i projektant w BUKEBUK (gdzie wspiera autorów książek), wykładowca w Collegium Da Vinci, współorganizator Influencers LIVE Wrocław i Influencers LIVE Awards ekspert Polskiej Komisji Akredytacyjnej, członek Rady Doradczej Rodziców instytutu badawczego NASK. Uwielbia kawę, fantastykę, sztukę, filozofię, media społecznościowe i granie na konsoli po nocach. Bloguje od stycznia 2009 roku.
ZUCH
Obserwuj
Latest posts by ZUCH (see all)
  • Randka w kapciach #1 - 11/06/2025
  • Recenzja książki „Roślinne historie” Dawida Oleszko – lekko, zabawnie i z konkretną dawką wiedzy - 02/06/2025
  • Recenzja książki „Glukozowa rewolucja” – czyli jak w moim wieku zacząć myśleć poważnie o zdrowiu - 02/06/2025
Previous StoryPo co dziecku samodzielność? Czyli mądry rodzic planuje.
Next StoryDlaczego lubimy blogi parentingowe, czyli o roli przyjaźni

Co u mnie przeczytasz:

ZUCHBIEKTYWNIE
Ogólne przemyślenia na temat kondycji świata.

MAŁŻEŃSTWO
Wierzę w małżeństwo. Staram się żeby moje było jak najlepsze.

RANDKA W KAPCIACH
Cotygodniowe pomysły na randkę w domu: jedzonko, wino, muzyka i głębokie rozmowy.

JAK BYĆ OJCEM
Garść subiektywnym porad na zasadzie – u mnie działa.

ZUCH W PRACY
Jestem freelancerem od 2012 roku. Dzielę się moim doświadczeniem.

DZIECI I TECHNOLOGIA
Technologia i media społecznościowe w życiu naszych dzieci.

EDUKACJA
Edukacja nie musi być nudna, a co najważniejsze – może być skuteczna.

ZUCH BUDUJE DOM
Zbudowałem dom. Od zera. Budowa, wystrój, ogród. Po mojemu.

ZUCH GEEK
Gwiezdne Wojny, superbohaterowie, planszówki i komiksy.

ZUCH TO SAM – DIY
Kilka rzeczy, które można zrobić własnoręcznie.

Co u mnie zobaczysz:

KOMIKS BIUROWY
Z pracy w biurze, to można się tylko nabijać.

KOMIKS RODZINNY
Życie rodzinne z przymrużeniem oka.

Zuchowy Fejs

Facebook

ZUCH rysuje na sprzęcie od:

Spokój blogowania zapewnia:

hosting

Zuchowy fejs

Facebook

Popularne wpisy

  • nie-mow-dziecku-ze-jest-madre_tm
    Nie mów dziecku, że jest mądre
  • wychowujemy-przegranych_T
    Wychowujemy przegranych
  • wywal-żonę-z-domu_T
    Wywal żonę z domu
  • 5-mitow-temat-gimbazy_TM
    5 mitów na temat nastolatków
  • moje-dziecko-nie-musi-byc-najlepsze_TM
    Moje dziecko nie musi być najlepsze – wystarczy, że będzie szczęśliwe

Wszystkie teksty i komiksy objęte są prawami autorskimi. Zabronione jest ich kopiowanie w części lub całości bez wiedzy i pozwolenia autora.

 

Loading Comments...