ZUCH Jak być facetem: tatą, mężem i geekiem naraz ✍ blog i komiksy
  • blog
  • komiks biurowy
  • komiks rodzinny
  • wideo
  • o mnie
  • współpraca/kontakt
  • portfolio
  • blog
  • komiks biurowy
  • komiks rodzinny
  • wideo
  • o mnie
  • współpraca/kontakt
  • portfolio

Jak zostać animatorem

30/03/2015  |  By ZUCH In Zuch w pracy
15

Kiedy będąc jeszcze gówniarzem rozmawiałem z kolegami o to tym, co chcielibyśmy robić kiedy będziemy starzy (czyli jakoś po trzydziestce), to nasze typy były raczej standardowe i banalne: żołnierz, strażak itp. Kiedy byłem nastolatkiem wiedziałem, że w jakiś sposób chcę być związany z grafiką komputerową. Nie wiedziałem za bardzo w jaki sposób, bo było to lat temu piętnaście i wiele rzeczy nie było wtedy tak oczywistych jak teraz. Moją karierę rozpoczynałem trochę po omacku. Gdy dziś rozmawiam z młodszą młodzieżą o grafice komputerowej, to wielu z nich już wie, albo myśli, że wie, w którym konkretnie obszarze tej kariery widzi siebie.

Wspominałem wcześniej, że będę poruszał na blogu tematy związane z przedsiębiorczością (właściwie mikro-przedsiębiorczością), a także z rozwojem kariery. Dzisiaj konkretnie porozmawiamy o karierze animatora.
>> Zobacz też wpis: Flawless.pl – biznes młodych mam.
Dotarła do mnie informacja, że na poznańskim Uniwersytecie Artystyczny (czyli dawnym ASP) jest Katedra Animacji. Postanowiłem, więc do nich się wybrać (tym bardziej, że to jakieś 500m od mojego biura) i porozmawiać co tu się właściwie dzieje.„Za moich czasów”… ASP było świetną uczelnią, ale wydawało mi się, że trochę oderwaną od realiów rynkowych. Toteż nigdy tam nie zdawałem. Z takim, mniej więcej, przekonaniem wybrałem się obejrzeć Wydział Animacji. Okazuje się, że moje „zdaje mi się” jest już kompletnie nieaktualne. Ale po kolei:Zrzut-ekranu-2015-03-30-o-11.06.14Fundament

Na solidnym fundamencie można budować solidne kariery. UAP na początek dba o takie właśnie fundamenty. Nie chcę tu tworzyć jakiejś laurki, ale fakt jest faktem, że na tego typu uczelniach dostaje się solidną edukację „od podstaw”. Po prostu zanim zacznie się biegać, to trzeba się nauczyć chodzić, a jeszcze wcześniej raczkować. Jest zatem sporo rysunku, anatomii – no bez tego ani rusz. Są różne techniki animacji. Jest poklatkowy rysunek, różne wycinanki, czy animacja materii. Ale to wszystko jest jako podstawa, anie jako jedyna właściwa animacja. Każdy student z czasem wybiera swoją drogę i może zostać przy tradycyjnej animacji, ale może też wybrać w pełni nowoczesną, nieodstającą od światowych standardów animację 3d.

Ludzie

To co zawsze sobie ceniłem w takich miejscach, to twórcza atmosfera. Trochę poza rzeczywistością, głową gdzieś w chmurach. Tak jest i w liceach plastycznych i w dobrych teamach kreatywnych. Ludzie, którzy mają pasję i chęć tworzenia. Właściwie ciężko to opisać, ale wchodząc w takie środowisko nasza kreatywność gwałtownie wzrasta. Wzrasta też potrzeba robienia czegoś, tworzenia sztuki. To jest niesamowita. W tym konkretnym przypadku cała kadra tworzy tę unikalną atmosferę. Studentów jest mało, więc wszyscy się znają, wiedzą o swoich projektach, rozmawiają, debatują, tworzą. Krótka rozmowa z prof. Piotrem Muszalskim sprawiła, że chciałem pobiec do domu, wyciągnąć płótno z piwnicy i zacząć malować. Ci ludzie zarażają i mobilizują, a to niezmiernie ważne cechy. Godzina spędzona w towarzystwie Miłosza Margańskiego i Mariusza Kołodziejczak sprawia, że zaczynam inaczej patrzeć na świat, widzieć trochę więcej. Przesadzam? Kurcze, właśnie nie. Łatwo wsiąknąć w prozę życia. Na szczęście mamy sztukę.

Technologia

Poznański Wydział Animacji standardem nie ustępuje innym, zachodnim uczelnią. Pracuje się na programach, na których pracuje się na całym świecie, podążając za aktualnymi trendami. Chciałbym zwrócić uwagę, że Adobe After Effects jest absolutnym standardem, a nie, że „wow, polską uczelnie stać na Adobe”. To co jest WOW, to sala do animacji ruchu 3d. Wyposażona w 12 kamer (z czasem ma być ich więcej) rejestruje ruch postaci ubranej kombinezon z czujnikami, a następnie w czasie rzeczywistym przenosi go na ekran komputera. Jest to technologia wykorzystywana współcześnie przy produkcji gier czy filmów takich, jak choćby „Hobbit”.

Świadomość

Wszystko to zebrane razem daje studentowi świadomość. Daje mu wiedzę na temat tego co? i jak? chce zrobić. To jest absolutnie bezcenne.

Rzućcie okiem na te dwie animacje, które są pracami dyplomowymi studentów. Dla mnie bomba (dosłownie).

Afgan 3d from Katedra Animacji UAP Poznań on Vimeo.

Kopalnia Wujek from Katedra Animacji UAP Poznań on Vimeo.

 


Opowiedziałem trochę o moich wrażeniach, a teraz skupmy się na konkretach, bo Wydział Animacji jest fajny i w ogóle, ale zanim tam będziemy studiować, to najpierw trzeba się tam dostać. Na kilka moich pytań odpowiedziała przesympatyczna Agata Jankowiak z Biura Karier i Promocji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

autor-komentarza_Agata-JankowiakZuch: Powiedz Agato jak, krok po kroku, wygląda proces rekrutacji w Waszej uczelni? Co i kiedy musi zrobić osoba chcąca dostać Wasz indeks?

Agata Jankowiak: Należy złożyć dokumenty. Następnie pokazać swój talent i umiejętności na sprawdzianie kwalifikacyjnym. Poczekać na wyniki.. i UAPać indeks ! Szczegóły tu: REKRUTACJA

Zuch: A czy wcześniej można przyjść zobaczyć uczelnie? Połazić, pogadać z kadrą?

Agata Jankowiak: Oczywiście! Zapraszamy na drugie Drzwi Otwarte, które odbędą się w sobotę 11 kwietnia w Gmachu Głównym Uniwersytetu (al. Marcinkowskiego 29) o 10:00. Po części oficjalnej zaczynają się konsultacje z Dziekanami. Można przynieść swoje prace, porozmawiać. Więcej informacji znajdziecie na stronie: http://uap.edu.pl/rekrutacja/.

Zuch: Na co warto się przygotować? Czy warto chodzić na jakieś kursy przygotowujące do egzaminów?

Agata Jankowiak: Pewnie, że warto! Drodzy kandydaci rozwijajcie swoje pasje i umiejętności, nie tylko dlatego, że trzeba się przygotować na egzamin.

Zuch: Ja już trochę Wam pocukrowałem, ale powiedz jeszcze jakimi sukcesami możecie się pochwalić?

Agata Jankowiak: Osiągnięć jest bardzo dużo. Nasi studenci wygrywają konkursy zarówno polskie jak i międzynarodowe. Warto dodać, że UAP jest najwyżej oceniany w rankingach uczelni artystycznych.

Zuch: Ok, dzięki wielkie.


Kończąc już zachęcam Was do przemyślenia tej właśnie drogi kariery. Oczywiście nie jest to dla każdego, ale jeśli coś Was tu pociąga, to pamiętajcie, że nigdy nie jest za wcześnie, żeby podjąć jakieś działania. Może być tylko za późno. Nie ważne czy macie dziś lat 13, 15 czy 17. Jeśli macie jakąś pasję, to ją rozwijajcie i myślcie o przyszłości jak o czymś, co nieuchronnie nadejdzie. Dobrze jest być na to przygotowanym.

pozdrawiam

Zuch

komentarze

Poniżej jeszcze garść przydatnych linków, gdzie możecie podejrzeć Katedrę Animacji poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego:

FB

WWW

VIMEO

  • About
  • Latest Posts
ZUCH
Obserwuj
ZUCH
Szef i projektant at BUKEBUK – Self-publishing
Maciej Mazurek – prywatnie mąż Karoliny oraz tata Szymona, Hani i Adasia. Zawodowo od zawsze związany z projektowaniem graficznym i mediami społecznościowymi. Właściciel i projektant w BUKEBUK (gdzie wspiera autorów książek), wykładowca w Collegium Da Vinci, współorganizator Influencers LIVE Wrocław i Influencers LIVE Awards ekspert Polskiej Komisji Akredytacyjnej, członek Rady Doradczej Rodziców instytutu badawczego NASK. Uwielbia kawę, fantastykę, sztukę, filozofię, media społecznościowe i granie na konsoli po nocach. Bloguje od stycznia 2009 roku.
ZUCH
Obserwuj
Latest posts by ZUCH (see all)
  • Randka w kapciach #1 - 11/06/2025
  • Recenzja książki „Roślinne historie” Dawida Oleszko – lekko, zabawnie i z konkretną dawką wiedzy - 02/06/2025
  • Recenzja książki „Glukozowa rewolucja” – czyli jak w moim wieku zacząć myśleć poważnie o zdrowiu - 02/06/2025
Previous Storypizza wegetariańska
Next Storywyspałem się

Co u mnie przeczytasz:

ZUCHBIEKTYWNIE
Ogólne przemyślenia na temat kondycji świata.

MAŁŻEŃSTWO
Wierzę w małżeństwo. Staram się żeby moje było jak najlepsze.

RANDKA W KAPCIACH
Cotygodniowe pomysły na randkę w domu: jedzonko, wino, muzyka i głębokie rozmowy.

JAK BYĆ OJCEM
Garść subiektywnym porad na zasadzie – u mnie działa.

ZUCH W PRACY
Jestem freelancerem od 2012 roku. Dzielę się moim doświadczeniem.

DZIECI I TECHNOLOGIA
Technologia i media społecznościowe w życiu naszych dzieci.

EDUKACJA
Edukacja nie musi być nudna, a co najważniejsze – może być skuteczna.

ZUCH BUDUJE DOM
Zbudowałem dom. Od zera. Budowa, wystrój, ogród. Po mojemu.

ZUCH GEEK
Gwiezdne Wojny, superbohaterowie, planszówki i komiksy.

ZUCH TO SAM – DIY
Kilka rzeczy, które można zrobić własnoręcznie.

Co u mnie zobaczysz:

KOMIKS BIUROWY
Z pracy w biurze, to można się tylko nabijać.

KOMIKS RODZINNY
Życie rodzinne z przymrużeniem oka.

Zuchowy Fejs

Facebook

ZUCH rysuje na sprzęcie od:

Spokój blogowania zapewnia:

hosting

Zuchowy fejs

Facebook

Popularne wpisy

  • nie-mow-dziecku-ze-jest-madre_tm
    Nie mów dziecku, że jest mądre
  • wychowujemy-przegranych_T
    Wychowujemy przegranych
  • wywal-żonę-z-domu_T
    Wywal żonę z domu
  • 5-mitow-temat-gimbazy_TM
    5 mitów na temat nastolatków
  • moje-dziecko-nie-musi-byc-najlepsze_TM
    Moje dziecko nie musi być najlepsze – wystarczy, że będzie szczęśliwe

Wszystkie teksty i komiksy objęte są prawami autorskimi. Zabronione jest ich kopiowanie w części lub całości bez wiedzy i pozwolenia autora.

 

Loading Comments...