Wychowałem się w czasach, gdy bycie eko budziło śmiech i politowanie. Mam nadzieję, że moje dzieci będą żyć w czasach, gdy to, że nie jest się eko będzie żałosne.
Jak wychowujesz swoje dzieci? Jakie wartości im przekazujesz? Na co uczulasz? Jak chcesz, żeby reagowały na to co czynią inni ludzie? Zastanów się – może zamknij oczy, będzie łatwiej – jak wyobrażasz sobie Twoje dzieciaki, gdy będą nastolatkami, gdy będą dorosłe? Jakimi będą ludźmi? Co dadzą światu?
Sytuacje z przyszłości
Górnolotne te pytania, co nie? Może trochę przesadzone. Ale warto czasami przeprowadzać takie filozoficzne eksperymenty myślowe. Ja na przykład od czasu do czasu wyobrażam sobie hipotetyczne sytuacje z bliższej lub dalszej przyszłości moich dzieci. Kiedyś moja dorosła córka będzie w parku, a jakieś dziecko obok wyrzuci na ziemię opakowanie po batonie, to czy zwróci mu wtedy uwagę? Czy nawet zignorowana sama podniesie papierek i wyrzuci go do śmieci?
Różne sytuacje, ale mianownik jest wspólny i mówi, jakimi ludźmi jesteśmy my, nasze dzieci, następne pokolenie, ci którzy niosą świadectwo o nas.
Rachunek sumienia
Gdy już sobie wyobrazimy takie hipotetyczne zdarzenia z przyszłości naszych dzieci, to przypomnijmy sobie prawdziwe sytuacje z teraźniejszego życia. Jakie świadectwo dajemy? Jaki po sobie zostawiamy ślad? Jak działamy na ludzi, których mijamy każdego dnia?
Dużo pytań, ale mam ich jeszcze więcej. Nie segregujesz śmieci, bo ci się nie chce? Udajesz, że nie widzisz, kiedy ktoś kogoś krzywdzi lub obraża? Krzyczysz i wyzywasz innych kierowców? Itd, itp. Rachunek sumienia.
Musiałem się uczyć od zera
Wychowałem się na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych – pewnie tak, jak Ty. Ja musiałem się uczyć ekologii, przyzwyczajać się do myśli, że dbanie o środowisko jest czymś normalnym, tak, jak kulturalne zachowanie. Zaczynamy od prostych rzeczy. Nie wyrzucamy plastikowych butelek na ziemię. Potem idziemy dalej i nie tylko nie wyrzucamy plastikowych butelek na ziemię, ale wrzucamy je do odpowiedniego pojemnika. Kolejnym krokiem jest to, że ich po prostu nie kupujemy.
Dobrze, że muszę
Tylko, że do takiej postawy potrzeba edukacji, czasu, a bywa, że i wymuszenia. To trzeba czasami poczuć. Dopiero po przeprowadzce do domu, gdy system naprawdę wymusza segregowanie śmieci, widać ile plastiku się produkuje. Żeby nie zawalić śmietnika na odpady mieszane, po prostu musisz odkładać plastik czy szkło. Zbierają się tego miesięcznie wielkie wory.
Ale zamontowaliśmy w domu filtr wody i plastiki odpadły. Temat idzie dalej. Dzieci chciały zabrać wodę na w-f i przypomniały mi o tym w sklepie. Powiedziałem, że to ostatnia woda w butelce, w domu mają bidony i filtrowaną wodę. Odpadły kolejne plastiki, a dzieci czegoś się nauczyły.
Zacznijmy od zmiany małych rzeczy
Małe rzeczy się zbierają i dochodzi do rewolucji. Kilka lat temu byłem na krótkim kursie eko jazdy. Dopiero pod okiem instruktorów, przy danych z komputera samochodu, zobaczyłem ile paliwa marnuję przez złe nawyki, lenistwo czy mity, które uważałem za fakty. Wozisz na dachu samochodu pusty bagażnik? Masz niedopompowane koła? Jeździsz z otwartą szybą? To wszystko zwiększa spalanie i emisję CO2. A tego jest więcej.
Mamy wpływ na świat. Jeśli tylko chcemy podjąć jakieś kroki, to mamy wpływ.
Tu wcale nie chodzi o jakiś altruizm, czy poświęcanie się dla idei. Nie, naprawdę. To jest bardzo osobista i egoistyczna postawa – ja chcę żeby było czysto. Ja chcę widzieć czyste lasy, czyste jeziora. Ja chcę mieć zdrowsze powietrze. Chcę tego dla siebie i chcę tego dla moich dzieci.
Odpowiedzialność
Dlatego popieram kampanie społeczne, które mają na celu promowanie odpowiedzialności za środowisko naturalne. Taką kampanię eco2way właśnie rozpoczęła Grupa Raben – ogromna firma logistyczna, tysiące ciężarówek. A o co chodzi w ich akcji społecznej? Głównie o zwiększanie świadomości, że trzeba dbać o środowisko, bo jest to inwestycja w przyszłość naszych dzieci. Firma zdaje sobie sprawę, że branża transportowa może nie być postrzegana jako najbardziej eko, swoimi działaniami stara się jednak minimalizować negatywny wpływ na środowisko.
Cały czas inwestuje w nowoczesną flotę spełniającą najnowsze europejskie normy spalania, jak również optymalizuje załadunek, aby zminimalizować ilość CO2 na paletę. Dodatkowo modernizuje powierzchnię magazynową tak, by zarówno jej oświetlenie, jak i ogrzewanie, były jak najbardziej ekologiczne. Postępu nie powstrzymamy, nie cofniemy się do dyliżansów. Ale można podkręcać normy, inwestować, zmieniać, wymuszać trendy. I inwestować firmowe pieniądze w dobre kampanie społeczne, które mogą zmieniać nawyki Polaków oraz wpłynąć na to, w jakim środowisku naturalnym będą funkcjonowały nasze dzieci.
Jakie jest tło szczęśliwych wspomnień dzieci
A to środowisko naturalne jak się okazuje ma dla dzieciaków fundamentalne znaczenie. W ramach kampanii społecznej eco2way przeprowadzono mały eksperyment. Grupie dzieci polecono namalować najszczęśliwszą rodzinną chwilę, jakieś wspomnienie, które szczególnie lubią. Ponad 90% prac przedstawiało szczęśliwe chwile w otoczeniu środowiska naturalnego. Plaże, góry, lasy, łąki, kąpiele, spacery, wycieczki rowerowe (filmik o tym jest pod koniec tekstu). Jeśli jesteście rodzicami, to sami zróbcie w domu ten eksperyment. Ja zrobiłem. Dałem Hani i Szymkowi kartki, coś do rysowania, malowania i miały pokazać na rysunku szczęśliwy rodzinny czas.
Moje dzieci namalowały to:
Hania – kiedy siedzieliśmy w ogrodzie całą rodziną po narodzinach Adasia i mogłam z nim po raz pierwszy poleżeć w hamaku i go przytulać.
Szymon – nasze pierwsze zagraniczne wakacje – plaża i ruiny w Turcji.
Ogród, drzewa, plaża, morze… Przyroda. Okazało się, że moje dzieciaki też najszczęśliwszy czas spędzają i spędzały w otoczeniu środowiska naturalnego. Tym większe jest moje osobiste poczucie odpowiedzialności za tą planetę. Niech moje wnuki, prawnuki i jeszcze dalsze pokolenia także mogą się nią cieszyć oraz spędzać szczęśliwe chwile.
Nie do końca macie pomysł na bycie eko? Wydaje się to Wam trudne? Na stronie kampanii www.eco2way.com znajdziecie wiele porad na ten temat.
Konkurs
(Rusza 4 czerwca o 15:00) W ramach kampanii eco2way jest też konkurs. Taki bardzo prosty, bo trzeba zrobić coś dla środowiska i się tym pochwalić. Wystarczy wysłać zdjęcie ukazujące waszą rodzinną dbałość o przyrodę na fanpage Rabena – o tutaj. Dla najbardziej kreatywnych do wygrania jest oczyszczacz powietrza czyli rzecz bardzo przydatna w dzisiejszych pełnych smogu czasach.
pozdrawiam
ZUCH
PS – partnerem wpisu jest firma Raben, organizator kampanii eco2way. Wszystkie zawarte w tekście opinie są moje i są subiektywne, a partner nie miał na nie wpływu.
- Lato zimą, czyli „zimowe” ferie na Gran Canarii - 20/02/2024
- Jak budować bliskość w związku? - 02/01/2024
- Rodzicielstwo w erze influencerów. Jak uczyć dzieci mediów społecznościowych? - 06/12/2023