Co zrobić, gdy nie dostałem się do żadnego liceum? To może edukacja domowa – bez sprawdzianów i zadań domowych.
Kilka tysięcy dzieci nie dostało się do żadnego liceum – i to wcale nie z własnej winy. Problemem nie były słabe wyniki egzaminu ósmoklasisty, a podwójny rocznik. Mimo, że dzieci pilnie się uczyły i osiągnęły dobre wyniki, to Ministerstwo Edukacji nie przygotowało się odpowiednio na większą niż zwykle ilość kandydatów. Być może ten problem zamieni się w szansę, bo jest alternatywa dla tradycyjnej, pruskiej szkoły – edukacja domowa.
Ok, nie jesteś na liście przyjętych żadnej szkoły albo jesteś, ale bynajmniej nie w szkole marzeń. Co dalej? Oczywiście można się odwoływać, można czekać, ale może w ogóle się tym nie przejmować i zamiast tradycyjnej szkoły wybrać edukację domową? A może jesteś w szkole średniej, ale wizja powrotu do placówki budzi w tobie lęk i odrazę? To też jest powód aby rozważyć edukację domową.
Tak, tak, wiem. Na pewno w twojej głowie wybuchło wiele pytań, na które postaram się odpowiedzieć. Co nieco o tym wiem i całkiem nieźle znam ofertę (darmową) jednej ze szkół prywatnych, do której w każdym momencie możesz się zapisać. No, twoi rodzice mogą cię zapisać. Po prostu moja żona jest tam dyrektorką, więc mam informacje z pierwszej ręki. Znam też tutejszych uczniów edukacji domowej, a także ich rodziców. Wiem, jakie osiągnęli sukcesy edukacyjne i widziałem, jak wiele dzieciaków odżyło, gdy w końcu nie musiało chodzić do szkoły, a mogło się uczyć samemu w swoim tempie.
W tekście będę się powoływał na ofertę edukacji domowej Szkoły im. Króla Dawida. Będę pisał o niej po prostu „Dawid”.
Edukacja domowa – pytania i odpowiedzi
No dobra, wróćmy do pytań, jakie na pewno masz. Podejrzewam, że większość z nich jest w tym stylu:
„Bez koleżanek i kolegów?”
Kto ci zabrania mieć koleżanki i kolegów? Edukacja domowa to nie samotność. Po prostu nie musisz chodzić do szkoły i siedzieć w klasie. Cały czas możesz poznawać nowych ludzi. Niektóre placówki Edukacji Domowej organizują zajęcia dodatkowe, wspólne projekty, spotkania integracyjne itp. Masz też więcej czasu i energii, żeby realizować swoje pasje, czy w ogóle szukać swoich pasji.
Osobną kwestią jest to, czy wrzucenie cię na kilka godzin dziennie do trzydziestoosobowej (a często liczniejszej) grupy będzie takie cudowne. Czy na pewno znajdą się tam sami wspaniali ludzie? Mówimy tylko o jednej klasie, a co z całą szkołą dwieście, trzysta, tysiąc osób? Pamiętaj, że dobra socjalizacja nie polega na codziennym zmaganiu się. Dobra socjalizacja to przebywanie z ludźmi, z którymi lubisz przebywać, którzy wnoszą coś wartościowego do twojego życia.
„A co z maturą?”
Zupełnie normalnie – na koniec liceum podchodzisz do egzaminu maturalnego. Pamiętaj, że Edukacja Domowa zawsze jest związana z jakąś placówką oświatową (publiczną lub prywatną) i to w tej placówce będzie twoja matura. Od twojego wyboru zależy, jaka to będzie szkoła. Czy będzie cię wspierać, czy po prostu wpisze cię na listę.
Warto pamiętać, że przygotowanie do matury to i tak głównie indywidualna praca ucznia. To nie jest tak, że nauczyciel wciska wiedzę do głowy i bez niego jesteś bezradny. Nic bardziej mylnego. Do wszystkiego możesz się przygotować samodzielnie przy mniejszej presji, za to z większą ilością czasu.
„Cały czas mam siedzieć w domu?”
Ależ skąd! Absolutnie nie musisz siedzieć cały czas w domu. Możesz korzystać z możliwości jakie masz w okolicy. Gdy jest ciepły dzień zamiast kisić się w pokoju możesz iść poczytać książkę w parku. Możesz korzystać z zajęć dodatkowych oferowanych przez szkołę, do której się zapiszesz.
Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby chodzić na spacery z psem. No chyba, że nie masz psa… Ale na pewno jacyś sąsiedzi będą zachwyceni tym, że ktoś wyprowadzi ich pupila, gdy oni są w pracy. Regularne bieganie nie jest złym pomysłem, a i w kawiarni z laptopem usiąść można. Możliwości jest naprawdę sporo, gdy nie musisz marnować czasu siedząc w szkole.
W „Dawidzie” planowane są wycieczki na różne warsztaty, mini zielone szkoły, czy różne spotkania integracyjne dla licealistów.
„Skąd wezmę materiały? Kto mi to wszystko wytłumaczy?”
Szkoła daje wykaz podręczników. Niektóre szkoły mają też dla swoich uczniów platformy online, gdzie znajdziesz materiały dodatkowe czy kursy. W „Dawidzie” dostaniesz dostęp do platformy edukacyjno-egzaminacyjnej. Znajdziesz tam materiały oraz wskazówki potrzebne do zorganizowania nauki w domu: wskazówki od nauczycieli, zagadnienia egzaminacyjne, przykładowe egzaminy i materiały pomagające w przygotowaniach do egzaminów pisemnych, a także harmonogram egzaminów i kalendarz zajęć dodatkowych.
Niektóre szkoły oferują dla swoich uczniów spotkania konsultacyjne i integracyjne. Jest tego więc całkiem sporo.
Tu należy się zastanowić, czy w tradycyjnej szkole zawsze masz wszystko wytłumaczone, czy może raczej „szybko, szybko, lecimy, bo musimy nadrobić program”?
W „Dawidzie” masz możliwość wzięcia udziału np. w warsztatach z technik uczenia się, warsztatach ceramicznych, czy zapisania się do klubu literatury klasycznej Bez Spiny. Planowane jest też uruchomienie spotkań online bezpośrednio przygotowujących do matury. To wszystko jest bezpłatnie w ofercie szkoły dla edukacji domowej.
„Ile kosztuje edukacja domowa?”
Nic. Serio. Edukacja Domowa jest bezpłatna.
Co więcej – zapisanie się do edukacji domowej w niektórych szkołach prywatnych również jest bezpłatne, a daje możliwość skorzystania z ich zajęć dodatkowych (o części z nich już wspomniałem), spotkań integracyjnych, czy materiałów pomagających przygotować się do rocznych egzaminów.
„Co, jeśli w moim mieście nie ma takiej szkoły?”
Nie ma to znaczenia. Edukacja domowa nie podlega regionalizacji (stan na rok 2022), więc możesz się zapisać do dowolnej szkoły. Ja oczywiście polecam szkołę mojej żony 😉
„Czy w edukacji domowej są sprawdziany i kartkówki?”
Nie ma, nie istnieją. No chyba, że sam sobie zrobisz 😉
„Czy w edukacji domowej są zadania domowe?”
Nie ma. Program realizujesz samodzielnie, więc nikt ze szkoły nie zada ci zadania domowego. Co więcej, dzięki samodzielnej pracy nauka idzie szybciej i sprawniej – nie tracisz czasu na niepotrzebne rzeczy.
Czas, który zyskujesz możesz przeznaczyć np. na przygotowanie się do różnych konkursów czy olimpiad, do których – na twoją prośbę – zapisze cię szkoła, w której będziesz na edukacji domowej.
>> Przeczytaj też tekst: Takie zadania domowe należy zlikwidować!
„Czy w edukacji domowej są oceny?”
W ciągu roku szkolnego nie ma ocen, bo nie ma sprawdzianów i zadań domowych. Nikt też nie postawi ci jedynki za brak stroju na W-F, czy za spóźnienie się na zajęcia. Tym bardziej, że samemu decydujesz, o kiedy i o której zaczynasz się uczyć. To może być 9:00, a nie o 8:00 i w dodatku w piżamie.
>> Przeczytaj też tekst: Podkreślę twoje błędy – czyli skąd się bierze niska samoocena.
„To jak mogę zdać do następnej klasy?”
Każdy semestr kończy się egzaminami w szkole, do której się zapiszesz. Wiem, że „egzamin” brzmi strasznie, ale w gruncie rzeczy wystarczy po prostu się nauczyć. Egzaminatorzy w „Dawidzie” są odpowiednio przeszkolonymi nauczycielami, którzy chcą sprawdzić co wiesz, a nie przyłapać cię na tym, czego nie wiesz.
Co więcej – w październiku i lutym organizowane są spotkania online z nauczycielami, podczas których uczniowie i rodzice mogą poznać egzaminatorów, usłyszeć o ich wymaganiach i zadawać im pytania.
„Czyli muszę zdać wszystko na raz w czerwcu?”
Nic z tych rzeczy. W niektórych szkołach – na pewno w szkole „Dawid”, o której wspominam – sesja egzaminacyjna jest ciągła. Oznacza to, że można zapisywać się na egzaminy już w zasadzie od października. Czyli możesz uczyć się bardziej efektywnie, bo blokami. Na przykład: w pierwszych miesiącach możesz sobie zdać chemię, biologię, geografię, WOS itp. A resztę czasu skupić się na j. polskim i matematyce. To oczywiście tylko przykład, bo zaplanujesz sobie pracę, tak jak chcesz – w oparciu o szkolny harmonogram egzaminów. Koniec końców cały materiał możesz (choć nie musisz) zdać wcześniej i mieć wcześniej wakacje.
„A co ze świadectwami?”
Dostajesz normalne świadectwa ze szkoły, do której się zapiszesz.
„A co z legitymacją?”
Jak wyżej. Szkoła, do której się zapiszesz wyrabia ci normalną legitymację.
„Jestem uczniem z orzeczeniem, czy mogę uczyć się u was w edukacji domowej?”
Oczywiście. W „Dawidzie” szkolny zespół specjalistów, w oparciu o otrzymane orzeczenie z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, opracowuje Indywidualny Plan-Edukacyjno Terapeutyczny. Zajęcia, w znacznej mierze, są prowadzone przez instytucje zewnętrzne (częstokroć proponowane przez rodziców), które zawarły porozumienie ze szkołą, a do tego zatrudniają specjalistów zgodnie z wytycznymi MEN. Istnieje również możliwość korzystania z zajęć terapeutycznych prowadzonych przez specjalistów na co dzień pracujących w Placówkach im. Króla Dawida
„Czyli co? To edukacja domowa jest dla każdego?”
No nie, tak daleko się nie posunę. Edukacja domowa jest alternatywą dla tradycyjnej szkoły. Ma wiele plusów potwierdzonych zarówno wynikami uczniów jak i badaniami na ten temat przeprowadzonymi. Np. badania, które przeprowadziła dr Patricia Lines wskazują, że to dzieci z edukacji domowej mają mniej problemów behawioralnych. W edukacji domowej na pewno jest o wiele mniejsza presja i o wiele mniejszy stres. Jest za to więcej czasu na pasje, hobby i zdobywanie wiedzy pozaszkolnej. Ale…ale trzeba to jednak ogarnąć samemu. Dla wielu osób jest to jak najbardziej plus, ale trzeba być tego świadomym, że z tą wolnością idzie też odpowiedzialność.
Być może jest to alternatywa właśnie dla ciebie? Zastanów się. Pogadaj z rodzicami. Zadzwońcie do szkoły, do pani Natalii i umówcie się na spotkanie stacjonarnie czy online.
Natalia Wąsik
Kierownik ds. Edukacji Domowej
Tel.: 575 670 679
natalia.wasik@dawid.edu.pl
Dyżur telefoniczny w poniedziałki i czwartki w godz. 11:00-15:00. Możliwość spotkania w piątki, godz. 10-12 po wcześniejszym umówieniu.
Możecie też wejść na stronę Szkoły im. Króla Dawida i zapisać się od razu.
Pozdrawiam
Zuch
- Lato zimą, czyli „zimowe” ferie na Gran Canarii - 20/02/2024
- Jak budować bliskość w związku? - 02/01/2024
- Rodzicielstwo w erze influencerów. Jak uczyć dzieci mediów społecznościowych? - 06/12/2023